FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Blog - kulik86

wiercenie pod pompy ciepła

Od:
kulik86 
Data:
4 stycznia 2017, 14:43
Ocena:
Ocena 0.00

Odwiert studni głębinowej wymaga pozwolenia na budowę bez względu na wydajność studni. Praktyka polegająca na przyjmowaniu zgłoszeń robót budowlanych w związku z odwiertem studni głębinowej poniżej 30 m jest nieprawidłowa. Autor opinii prawnej zamieszczonej w LEX-ie wywiódł prawidłowy wniosek analizując treść art. 29 ust. 2 pkt 10 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.) - dalej pr. bud. Stanowisko to konsultowaliśmy w Ministerstwie Infrastruktury. Departament Geologii i Koncesji Geologicznych nie jest właściwy dla ustalenia, czy ocena dotycząca przepisów pr. bud. formułowana przez prawników, jest właściwa.

Zgodnie z art. 29 ust. 2 pkt 10 pr. bud. pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na wykonywaniu ujęć wód śródlądowych powierzchniowych o wydajności poniżej 50 m3/h oraz obudowy ujęć wód podziemnych. A contrario, pozwolenie budowlane na wykonanie odwiertu studni głębinowej (wierconej, rurowej) jest wymagane bez względu na wydajność studni. Pozwolenia na budowę nie wymaga jedynie wykonanie obudowy studni głębinowej.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 pr. bud. roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29-31 pr. bud. Wśród budów wskazanych w art. 29 ust. 1 pr. bud., które nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, ustawodawca nie wskazał budowy studni wierconej, uzależniając np. obowiązek uzyskania tego pozwolenia ani od głębokości, ani od wydajności studni. A skoro tak, to zawsze odwiert studni głębinowej będzie wymagał uzyskania pozwolenia na budowę.

wiercenie pod pompy ciepła Białystok

Dostępne w kategoriach

dance hi-tech moto music sport

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel siękulik86 - Ostatnie wpisy  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności