FREESTYLE.pl: logo [F -ka] FREESTYLE.pl: logo

Tu jesteś: FREESTYLE.pl >  Hi-tech >  News >  Styl na oku - jak wybrać okulary...

News

Styl na oku - jak wybrać okulary sportowe

Od:
alik 
Data:
5 stycznia 2016, 10:26
Ocena:
Ocena 0.00
Tekst na podstawie rozmowy z wyłącznym przedstawicielem na Polskę marki Salice – Zbigniewem Filipowiczem z Topvision i Karolem Filipowicz z Grupy ZFK

Okulary powinny pasować do charakteru człowieka, bardziej niż do danej dyscypliny sportu. Oczywiście rower, sporty zimowe czy wodne mają sprecyzowane wymagania, ale najważniejsze są preferencje i styl konkretnego człowieka.

Nazewnictwo modeli nie zawsze idzie więc w parze z tym, do czego danemu użytkownikowi będą najlepiej odpowiadać. Nie każda osoba wie też od razu czego może oczkiwać od okularów sportowych. Czasem model, o którym myśleliśmy nie jest tym czego rzeczywiście potrzebujemy. Dlatego warto poznać jak wykonane są dobre okulary sportowe i jakie właściwości oferują. Dopiero wtedy będziemy mogli świadomie wybrać coś dobrego dla siebie.

Styl na własnym nosie

Okulary słoneczne są atrybutem gwiazd nie tylko z obawy przed paparazzi. Każdy czuje, że zakładając je poprawia swój wizerunek. To właśnie dzięki nim możemy wyrazić swoją indywidualność. Doskonałym przykładem jest włoska marka Salice, która idealnie łączy jakość z wyrazistym, obfitującym w przyciągające uwagę, eleganckie połączenia kolorystyczne. Ale dobry okular to nie tylko wygląd, ale też komfort noszenia. Dobre marki są lekkie i pasują od pierwszej chwili tak, że zapominamy, iż mamy je na nosie. Jednocześnie są mocne, bo stworzone dla ludzi uprawiających sport, którzy wcale ich nie oszczędzają. Warto poświęcić temu akcesorium trochę uwagi i gotówki, bo to właśnie na okularach skupia się wzrok innych ludzi. Nawet kiedy nie ma się ich na nosie to cały czas są na widoku – odsunięte na czoło, zawieszone na piersiach lub leżące na kawiarnianym stoliku.

Okulary marki Salice Foto: Okulary marki Salice
Producentów jest wielu, ale jak wśród aut czy sprzętu sportowego, tych najlepszych jest kilku i są oczywiście drodzy. Dlatego podobnie jak w przypadku mody, warto zwrócić uwagę na dobre marki włoskie, gdyż przy doskonałym stylu i zaawansowanej technologii ciągle oferują umiarkowane ceny jak na liderów branży. Ile powinny kosztować okulary? To trudne pytanie, ale zarezerwujemy na nie przynajmniej 300-400 zł. Od tej kwoty mamy już pewien wybór, za trochę więcej można już pogrymasić. Z jednej strony to sporo, ale jest to sprzęt, który kupujemy na lata i ma chronić nasz najcenniejszy zmysł oraz budować nasz wizerunek.

Jedną ze znanych włoskich marek z najwyższej półki jest wspomniana już Salice – będąca jednocześnie nazwiskiem włoskiej rodziny, prowadzącej od 1919 ten biznes. Warto poświęcić jej trochę uwagi, bo stanowi rzadki dziś przykład niekorporacyjnego podejścia do produktu, co daje znakomite efekty. Przede wszystkim ich okulary wytwarzane są rzeczywiście we Włoszech i nastawione stricte na klienta uprawiającego sport, również ten wyczynowy na najwyższym poziomie. Kolejna sprawa to szybkość wprowadzania nowinek technologicznych – szyby z poliwęglanu, fotochrom, polaryzacja, a także wiele innych nowoczesnych rozwiązań jako pierwsze wprowadzają właśnie takie specjalistyczne marki, ściśle współpracujące z teamami sportowymi i znające ich potrzeby.
Salice współpracuje z kolarzami światowej sławy np. Rui Costa, Igor Antón czy Tiago Machado oraz całymi teamami rowerowymi np. Lampre, dla których wyprodukowano zresztą specjalne okulary w kolorystyce teamu z motywem włoskiej flagi. Jest też wersja 5-kolorową flagą rowerowych Mistrzostw Świata. Udział produktu w takich zawodach to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim potwierdzenie spełnienia wielu warunków technicznych, uhonorowane certyfikatem federacji UCI.

Okulary marki Salice Foto: Okulary marki Salice
Również gogle i okulary do noszenia na śniegu najlepiej rozwinęły się właśnie we Włoszech. Ze względu na dostępność doskonałych terenów narciarskich w najbogatszej, północnej części kraju to tutaj najwcześniej – bo już w latach 70-tych ubiegłego wieku – zaczęła się moda na masowe uprawianie narciarstwa. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Włosi po prostu lubią dobrze wyglądać, tak więc rozwiązania początkowo używane tylko przez sportowców przyjęły się także w modzie noszonej na ulicach miast i razem z włoską modą powędrowały w świat.

Przed czym chronią okulary słoneczne?

Nasze oczy są narażone na nadmiar promieniowania słonecznego w trakcie długotrwałego przebywania na zewnątrz, nawet w cieniu np. podczas jazdy na rowerze, gry w golfa czy po prostu prowadzenia samochodu. Jeszcze większe zagrożenie występuje przy uprawianiu sportów, gdzie promienie słoneczne odbiją się od powierzchni wody, piasku, a w szczególności śniegu. Najwyższy stopień ekspozycji występuje w górach, gdyż powietrze jest tam rozrzedzone i dopuszcza jeszcze więcej światła. Ochrona oka przed szkodliwym promieniowaniem to złożona sprawa, ponieważ dotyczy kilku różnych szkodliwych działań promieni słonecznych. Wysokiej jakości okulary chronią oczy na wiele sposobów, warto więc dokładniej zrozumieć ich działanie i naturę zagrożeń.

Filtr UV

Zakres fal światła widzialnego wynosi między 380 a 780 nm. Promieniowanie niewidzialne dla ludzkiego oka o krótszej fali to tak zwany ultrafiolet. Ochrona przed promieniowaniem UV w wysokiej jakości okularów obejmuje zakres między 100 a 380 nm, co oznacza pełne spektrum promieniowania od UVA przez UVB aż po UVC czyli to, o najkrótszej fali. Wprawdzie większość światła docierającego przez atmosferę do nas to UVA, ale te pozostałe działają na skórę i oczy znacznie mocniej i mogą przyczynić się do rozwoju zaćmy, zwyrodnienia siatkówki czy innych groźnych chorób oczu. Na skórze czujemy je szybciej przez oparzenia, ale w oczach mogą wywołać trwałe, choć początkowo nieodczuwalne zmiany. Oznaczenie 100% UV oznacza, że dane okulary chronią przed wszystkimi trzema poziomami promieniowania UV.

Okulary marki Salice Foto: Okulary marki Salice
Okulary marki Salice Foto: Okulary marki Salice
W zakresie światła widzialnego szczególnie ważna jest ochrona przed światłem niebieskim, czyli zakresem fal o długości 380-550 nm. Jeśli kiedyś kupiliście tanie, jednorazowe okulary np. podczas jazdy samochodem w długiej trasie, mogliście odczuć jego działanie przez pieczenie oczu i ból głowy. Na drugim krańcu skali znajduje się również niewidoczne, ale podobnie niekorzystne przy dłuższej ekspozycji promieniowanie podczerwone o zakresie fal 780 nm do 1mm. Filtr IR chroni zatem przed przegrzaniem gałki ocznej.

Polaryzacja

Kolejna ważna sprawa to polaryzacja, oznaczana w przypadku marki Salice symbolem PolarFLEX wskazującym własną, dedykowaną technologię.

Kiedy promienie słoneczne padają na gładką powierzchnię ulegają odbiciu i rozpraszają się w dwóch kierunkach: poziomym i pionowym. Poziome promienie świetlne są nośnikiem ważnych informacji dla naszych oczu. Dzięki nim widzimy kolory i kontrasty. Natomiast promienie biegnące pionowo tworzą oślepiające białe refleksy, szczególnie niebezpieczne przy odbiciu od lśniących powierzchni takich jak np. karoserie samochodów, śnieg, woda, asfalt itp.

Po przejściu przez soczewkę polaryzacyjną uporządkowują się one w jednej płaszczyźnie. Krótko mówiąc do naszych oczu dociera tylko to co istotne bez nazwijmy to szumu tła. Jest to wyraźnie wyczuwalna różnica. Po założeniu dobrych okularów widzimy wyraźnie, czysto i odczuwamy coś w rodzaju uspokojenia wzroku. Dobrym przykładem jest redukcja przez filtr polaryzacyjny światła rozproszonego na powierzchni wody, dzięki czemu możemy np. zobaczyć pływające w wodzie ryby. Zresztą kiedy znana marka okularów Ray Ban wprowadziła polaryzację, pozycjonowała swój produkt jako okulary dla… wędkarzy.

Anty-refleks

Następna stosowana w dobrych okularach sportowych technologia – znana również ze szkieł korekcyjnych – to anty-refleks. Redukuje on odbicia i podnosi kontrast widzenia, również w nocy czy przed ekranem komputera.

Jakość wykonania

Ostatnia sprawa, o której często się zapomina to fizyczna ochrona oka w razie wypadku. Dla jasności trzeba podkreślić, że żadne okulary nie stanowią sprzętu nastawionego na ochronę ciała przed fizycznymi urazami, jednak w krytycznym momencie mogą stać się albo kolejną cegiełką budującą nasze bezpieczeństwo, albo pogorszyć sytuację. Współczesne szkła sportowe wykonane są z poliwęglanu, czasem zwanego z angielska policarbonem. Jest to szyba, która jest odporna na zarysowania i złamanie bardziej niż inne plastiki. Często zwana jest nawet metalem wśród plastików, gdyż ma własności mechaniczne przypominające metal. Dobre okulary są wykonane z grubego, mocnego szkła poliwęglanowego, które w momencie upadku lub uderzenia nie pęknie i nie zamieni się w niebezpieczne ostrze, ale jeszcze ochroni nasze oczy.

Znane są w polskim kolarstwie downhillowym przypadki, kiedy szyba sportowych okularów uratowała zawodnikowi oczy przy upadku i bezpośrednim kontakcie twarzy z przeszkodą. Zresztą nie sama szyba ma znaczenie, gdyż także ramki w przypadku renomowanych producentów są wykonane ze specjalnych, niełamliwych tworzyw np. Salice wykonuje ramki z materiału GRILAMID® TR-90.

Wybieramy okulary dla siebie

Jeśli znasz się na jakiejkolwiek dziedzinie sportu to zapytany przez nowicjusza, gdzie kupić sprzęt nigdy nie poradzisz mu supermarketu lub aukcji internetowej. Nie inaczej jest z okularami. Jest to specjalistyczny sprzęt, który najlepiej kupić w odpowiednim sklepie stacjonarnym lub zamówić przez internet w firmowym sklepie.

Żeby podjąć dobrą decyzję, najpierw odpowiedz sobie na pytanie w jakich warunkach najczęściej będziesz używać swoich okularów.

Nie ma czegoś takiego jak okulary tylko do jednego sportu, ale istnieje wiele rozwiązań, które ułatwią życie miłośnikom konkretnych dyscyplin. Okulary rowerowe zaopatrzono w specjalne wywietrzniki poprawiające przepływ powietrza i powstrzymujące parowanie. Z kolei miłośnicy sportów wodnych modą kupić okulary ze specjalnymi paskami neoprenowymi, które utrzymują je na szyi lub unoszą na powierzchni w przypadku wywrotki. Szczególne warunki panują też podczas uprawiania narciarstwa czy snowboardu – zwłaszcza w lecie na lodowcu, dlatego wprowadzono specjalne gogle o najwyższym stopniu przyciemniania szkieł czyli 4 (w skali od 0 do 4). Oprócz tego natryskiwana jest specjalna wielowarstwowa powłoka lustrzana, która daje ochronę przed tzw olśnieniem.

Inne specjalistyczne rozwiązanie w goglach – tym razem o pełnej przeźroczystości do jazdy w terenie motocyklem crossowym to tzw. foliowe zrywki do usuwania błota podczas jazdy.

Inna ważna rzecz, która zapewne nurtuje wielu ludzi, to używanie okularów słonecznych w połączeniu z okularami korekcyjnymi lub szkłami kontaktowymi. Otóż dobrzy producenci oferują do części modeli specjalne wkładki na szkła korekcyjne, które możemy zanieść do naszego optyka i wstawi on do nich soczewki korekcyjne. W takie rozwiązanie wyposażone są np. modele Salice do jazdy na rowerze czy gogle do sportów zimowych.

Wiedząc na czym najbardziej zależy nam od strony funkcjonalnej możemy wybrać styl i kolorystykę. Dobre marki pozwalają naprawdę znaleźć coś dopasowanego do naszego indywidualnego gustu. Nie jesteśmy skazani na tradycyjny czarny. Wspomniana marka Salice w swoich goglach ma aż 9 kolorów szyb, co pomnożone przez kolory ramki i dodatków daje całkowitą swobodę wyboru. Dzięki temu można wypracować swój własny, niepowtarzalny styl.

Dostępne w kategoriach

hi-tech

Komentarze

:     :    
Chcesz się wychylić i skomentować? - zaloguj się! ...a jak nie masz konta to dołącz do nas!

Podziel się


Reklama-Jak zamawiać?
SUPERENDURO23

Najnowsze  


Ostatnie komentarze

Najczęściej oglądane

Co się dzieje na FREESTYLE'u

Serwis używa plików cookies, aby mógł lepiej spełniać Wasze oczekiwania. Zamknij i nie pokazuj więcej tego komunikatu
Więcej informacji w naszej Polityce prywatności